AGROTEC zemědělská technika Novinky New Holland Návštěva výrobního závodu v Zedelgemu 2020

Návštěva výrobního závodu v Zedelgemu 2020

09. 04. 2020 , Ing. Alžběta Filová

Belgie - země piva, vaflí, čokolády a žlutých sklizňových strojů.
V prvním březnovém týdnu jezdíme pravidelně se zákazníky do výrobního závodu v belgickém Zedelgemu a letos tomu nebylo jinak. Ani situace kolem coronaviru nás nezastavila!

V Zedelgemu se vyrábí sklizňová technika – sklízecí mlátičky CX a CR, sklízecí řezačky FR a lisy na hranolové balíky.
 

Návštěva výrobního závodu New Holland v belgickém Zedelgemu

Našemu zájezdu předcházela značná administrativa týkající se bezpečnosti a potvrzení, že jsme nebyli v posledních čtrnácti dnech v zemích s velkým výskytem coronaviru. Současně vydalo CNH „Travel Ban Europe“, které zakazovalo pohyb příslušníků CNH po Evropě a s tím spojené zahraniční cesty. Pokud by se náš výlet konal o pár dní později, už bychom neodjeli. Pro srovnání první skupinka odjížděla v době, kdy v České republice byly 3 potvrzené případy a druhá skupinka se vracela, když v Česku bylo 19 případů. Do posledního dne jsme čekali na vyjádření z továrny, jestli nás vůbec pustí dovnitř, abychom mohli odjet. Naštěstí vše dopadlo dobře a my jsme se, navzdory všem očekáváním, vydali směr Belgie v plném počtu.

Do Bruselu jsme přiletěli přímým letem z Prahy kolem dvacáté hodiny. Po odbavení nás čekala ještě hodinová cesta do města Bruggy. Náš hotel byl téměř přímo v historickém centru města Bruggy, kterému se ve světě přezdívá Benátky severu. Po ubytování v hotelu byl volný program, měli jsme tak možnost podívat se na večerní Bruggy a ochutnat vyhlášené belgické pivo v jejich typických malých hospůdkách. 

Druhý den začal velkým deštěm, který nepolevil až do našeho odjezdu. Po snídani nás čekala na recepci hotelu průvodkyně a šli jsme na prohlídku historického centra města Bruggy. Naše cestovka nám nachystala jedinečnou prohlídku města jen pro nás. Z důvodu coronaviru bylo, jinak přelidněné centrum, naprosto prázdné.
 
Sloucene-mesto-1-2.jpg
 
Městu se přezdívá Benátky Severu, protože jsou všude vodní kanály, stejně jako ve vyhlášených italských Benátkách. Nevšední zážitek tak můžete získat projížďkou na člunech. Do historického centra Brugg vedlo několik brán, které jsou vcelku dobře zachované. Pro Bruggy jsou typické úzké, vysoké a bohatě zdobené stavby. Město je plné cihlových domů se zlatým zdobením. V přízemí domů jsou obchody a řemesla, ty nové už mají běžné nápisy, ale některé původní mají zachovanou zlatou desku nad vchodovými dveřmi, na které jsou obrazy jejich řemesel. To kvůli tomu, aby dané řemeslo poznali i ti, kteří neuměli číst. Dominantou města jsou kostely, katedrály a domy bohatých pivovarníků. Jeden z nich měl dokonce soukromou chodbu do kostela, odkud se pak díval na lid z vrchu. Další monumentální stavbou, která upoutá vaši pozornost je nemocnice, kde lidé byli uloženi nazí po dvou na lůžku. Zajímavý je i místní rybí trh, ten byl rozdělený na pro bohaté, kteří nakupovali jako první, a zbytky se pak přesunuly na trh pro ostatní lid.
 
Benatky-sloucene.jpg
 
Historické centrum Brugg je zapsáno na seznamu památek UNESCO a celá Belgie je vyhlášená třemi dobrotami – pivem, vaflemi a pralinkami. A právě na nich si pochutnáte na každém kroku. Naše rodiny od nás očekávaly, že jim jako suvenýr dovezeme právě pralinky, proto po skončení prohlídky města jsme měli čas na nákup a výběr čokoládových dobrot. Protože pořád pršelo a my jsme byli po tříhodinové prohlídce města promočení, měli jsme chvilku na hotelu na usušení ponožek a pak jsme pokračovali autobusem směr Zedelgem, kde jsme šli na oběd do restaurace Ter Leepe a následně do továrny.

V továrně jsme se přivítali s panem průvodcem Joachymem. Zkontrolovali jsme naše potvrzení o bezinfekčnosti, které nás opravňovalo ke vstupu do továrny. Nejprve jsme si prohlédli velký showroom, kterému dominovaly žluté sklízecí mlátičky. Byli jsme překvapení, že nás přivítali nápisem – Zedelgem vítá zákazníky New Holland z České republiky. Odložili jsme si věci, oblékli si reflexní vesty, ochranné brýle, nasadili jsme si sluchátka, naladili jsme stanici překladatele a prohlídka mohla začít. Vyhráli to ale ti, co si s sebou vzali deštník, těch bylo – celkem dva. Nevěděli jsme, že budeme tak moc přecházet mezi jednotlivými halami, silný déšť nás opět překvapil a z nás se postupně stávali zmoklí myšáci. To nám ale zážitek z prohlídky nezkazilo! V podstatě jsme prošli celou fabrikou, takže jsme opravdu viděli, jak se rodí kombajny, řezačky a lisy. Detaily si necháme pro sebe, ať se máte na našich dobrodružných cestách na co těšit. 😊 Prohlídku jsme zakončili v showroomu, kde na nás čekalo malé občerstvení, udělali jsme si společnou fotku u sklízecí mlátičky a budeme se těšit na prohlídku opět za rok.
 
Skupina-1-2.jpg
  
Po návratu na hotel do Brugg jsme zase usušili ponožky a vydali se už po svých na večeři do historického centra Brugg – restaurace a pivovaru De Halve Maan – půlměsíc, který je vyhlášeným pivovarem ve městě.

Třetí den začínal náš program v Bruselu. V plánu bylo muzeum aut Autoworld, ale protože se k němu jelo přes celé město, byla naše cesta autobusem okořeněná i výkladem řidiče co kde můžeme vidět. Jeli jsme na příklad kolem sídla Evropské unie, snad všech ambasád, 5. největší baziliky světa a dalších zajímavých bruselských památek. V muzeu byly historické kousky kočárů, vozů, aut, retro auto Volkswagen, motorky, ale i moderní sportovní kousky a závodní zóna Michela Vaillanta a jeho formulí.
 
Autoworld.jpg
   
Z muzea aut jsme se přesunuli do netradičního pivovaru Beerstorming v Bruselu, kde nás čekala ochutnávka čtyř speciálů, které zde vyrábějí. Beerstorming je něco jako Brainstorming. Lidé se zde potkávají a vymýšlejí, jaké pivo si dnes uvaří, co nového do něj přidají, jakou chuť objeví. Nechtějí pít stejné pivo, ale chtějí ochutnávat něco nového - netradičního. Další pobočku mají v Antverpách a do budoucna plánují otevřít další v Londýně a možná někdy v Praze. 😊 Z Beerstormingu si každý odnášel 6 jedinečných kousků piva domů, takže na letišti byla akce – zabal svoje pivo do kufru.
   
Beerstorming-(2).jpg    
  
Pivovar uzavřel naši třídenní cestu po Belgii a plni zážitků a dojmů jsme odjížděli na letiště.

Fotogalerie

V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.