Mezi CS a CX
S ohledem na použití pro farmáře vyžadující výkonnou sklízecí mlátičku s jednodušším ovládáním byla v roce 2006 vyvinuta řada CSX. Zahrnovala modely CSX7060 a CSX7080 se čtyřbubnovým mláticím ústrojím použitým z modelové řady TX, které bylo vybavené rotačním separátorem a též usměrňovacím bubnem StrawFlow, jenž slámu podával na vytřásadlo. Pro pohon mláticího bubnu výrobce použil vysokootáčkový variátor, čímž se snížily síly působící na řemen a zmenšilo se tím riziko proklouznutí.
Pro farmáře vyžadující výkonnou sklízecí mlátičku, ale s jednodušším ovládáním a nižší pořizovací cenou byla v roce 2006 vyvinuta modelová řada CSX
Původně měla řada CSX jen modely CSX7060 a CSX7080 poháněné šestiválcovými motory Iveco Cursor 9 s výkonem 272 a 300 k. Od roku 2008 byla nabídka rozšířena též o modely CSX7040, CSX7050 a CSX7070 s motory NEF o výkonu 241 až 258 k. Vytřásadlo sklízecích mlátiček bylo pěti- nebo šestiklávesové a v čisticím ústrojí byl použit systém SmartSieve, který díky příčnému pohybu horního síta dokázal eliminovat náklon stroje až do hodnoty 23 %. Od roku 2009 byl použit hydrostaticky poháněný ventilátor čisticího ústrojí a síta šlo nastavovat elektricky přímo z kabiny, která byla dostatečně komfortní a základní funkce byly ovládané elektrohydraulicky. V kabině nechyběl monitor IntelliView II.
Modelová řada CSX se vyráběla též v provedení Laterate, kdy pomocí natáčecích portálů přední nápravy docházelo k vyrovnání celé sklízecí mlátičky a eliminaci příčného sklonu až do hodnoty 18 %, nebo v provedení Hillside, které dovolovalo eliminaci příčného náklonu do 38 % a podelného do 30 % při jízdě do kopce a do 10 % při jízdě z kopce. Výroba modelové řady CSX skončila v roce 2010, kdy byla nahrazena řadou CX5000 a CX6000.
CX5000 s pěti- a CX6000 s šestiklávesovým vytřásadlem
Od roku 2010 jsou v nabídce modelové řady sklíázecích mlátiček New Holland CX5000 a CX6000. V každé modelové řadě je výběr ze dvou provedení, která je možné doplnit rotačním separátorem a bubne StrawFlow. Použité šestiválcové turbomotory NEF a Cursor 9 se systémem SCR zahrnují spektrum výkonů od 238 do 300 k a pohánějí hydrostatické pojezdové ústrojí s třístupňovou převodovkou dovolující pojezdovou rychlost 30 km/h při otáčkách motoru snížených na 1700 ot/min.
Jako náhrada sklízecích mlátiček New Holland modelové řady CSX byly v roce 201é uvedeny na trh sklízecí mlátičky CX5000 a CX6000
Mláticí ústrojí zůstalo beze změn. Nově je možné použít žací adaptér VariFeed s posuvým dnem v rozsahu 57,5 cm a novinkou je též podélné kopírování adaptéru, které doplnilo kopírování příčné. Standardní výbavou je systém automatické regulace otáček ventilátoru OptiFan a systém SmartSieve má účinnost až do sklonu svahu 25 %. Jak je u sklízecích mlátiček New Holland obvyklé, je možné volit mezi volným úkládáním slámy na řádek nebo jejím řezáním, přičemž lze navíc nastavit to, zda plevy budou rozmetány samostatně nebo nafoukány do řádku slámy. Kabina má upravené ovladače včetně monitoru IntelliView III. Nechybí možnost navádění do záběru či mapování výnosů pomocí výnosoměru s vestavěným vlhkoměrem sklízeného zrna.
Modelová řada sklízecích mlátiček CX5000 a CX6000 je vyráběna se dvou a nebo čtyřbubnoým mláticím ústrojím
2000 let zkušeností
Značka New Holland byla a jistě i dále bude nositelem technického pokroku na poli skliz%nové techniky. V Zedelgemu se podařilo v padesátých letech sestrojit samojízdnou sklízecí mlátičku, v šedesátýchj letech vyrobit veleúspěšný model M103, v letech sedmdesátých uvést do života rotační separátor, v osmdesátých přijít se systémem sítě kontrolních jednotek CAN a odlučovacím rotorem Twin Flow, v devadesátých letech vyměnit datové vodiče za systém optických kabelů a v tomto století s detektorem kamenů či systémem GrainCam snímajícícm kvalitu vymláceného zrna.
A o tom, že sklizňové technice se v Belgii věnovali ještě předtím, než s tím začal Leon Claeys, svědčí archeologické nálezy, které se na jihu Belgie našly a jejichž stáří je okolo 2000 let. Na části kamenného reliéfu je na nich zachycen keltský, zvířecí silou poháněný žací stroj při sklizni obilí. S trochou nadsázky tak lze říci, že s výrobou sklizňové techniky mají v Zedelgemu již 2000 let zkušeností.
Z historie sklízecích mlátiček je to v tomto seriálu vše, ale příště už začneme s historií modrých traktorů New Holland.
STEHNO, Luboš.
Historie sklízecích mlátiček. Praha: Profi Press, 2014. ISBN 978-80-86726-58-8.