Sortiment strojů v expozici
Sklizňovou techniku zastupuje sklízecí mlátička s označením CR9.80 Revelation a stroje pro sečení píce od značky New Holland. Traktory zastupuje celkem 7 strojů. Českou premiéru na výstavě má traktor T5 s plynulou převodovkou. Nejmodernější systémy tak můžete mít i v traktoru s výkonem 110 koní. Nejvýkonnější traktor New Holland na budějovickém výstavišti je T7.315 Heavy Duty následovaný traktorem T7.225 AutoCommand. Zajímavým exponátem je i další novinka v sortimentu New Holland. Jde o šestiválcový traktor řady T6 s plynulou převodovkou na kultivačních kolech. Je zde k vidění stroj s výkonem 180 koní, ale vyrábí se i s menším výkonem a to 160 koni. Ekonomickou řadu traktorů reprezentují dva stroje a to T7.215 S s převodovkou řazenou pod zatížením v celém rozsahu a kompaktní stroj s výkonem 75 koní a označením T4.75S. Nejmenším zástupcem je pak traktor pro speciální plodiny T3.50F. Závěsnou techniku pak reprezentuje moderní postřikovač od Amazone, sběrací vůz a rozmetadlo Strautmann a hloubkový kypřič od českého výrobce OPaLL Agri.
Moderní systémy u New Holland
New Holland přináší do zemědělství řadu moderních technických řešení a automatizačních prvků, které jsou návštěvníkům k dispozici také na výstavě Země Živitelka. Například traktor T7.225 AutoCommand je prezentován ve spojení se systém SoilXPlorer od New Holland a s hloubkovým kypřičem OPaLL Agri. Pomocí SoilXploreru lze zmapovat stav obhospodařované půdy. Dává nám informace o relativním obsahu vody v půdě, struktuře půdy na pozemku a hloubky rozhraní (utužení půdy). Takto získaná data lze zobrazit v mapě, na jejich základě lze racionalizovat sběr půdních vzorků a také provádět variabilní zpracování půdy. V takovém případě půdu zpracováváte pouze do hloubky utužení a šetříte tak palivo, podle mapy utužení stroj průběžně mění hloubku zpracování půdy. Systém velmi dobře funguje s kypřiči Amazone. Další opravdu zajímavá souprava je traktor New Holland T6.180 AutoCommand na kultivačních kolech a postřikovačem Amazone a čelně neseným systémem CropXplorer, dříve označovaným ISARIA. Za CropXplorerem stojí obdobná myšlenka jako za SoilXplorerem, ale jde o variabilní aplikaci živin na základě informací z N senzorů a map výnosového potenciálu, se kterými nám pomůže právě SoilXplorer. A kruh precizního zemědělství se pomalu ale jistě uzavírá, protože třeba na mlátičce CR je k dispozici výnosoměr a vlhkoměr, které ve spolupráci s GPS navigací samozřejmě také umí vytvářet výnosové mapy.
Když se na to jde chytře a využívají se nejmodernější poznatky, tak i zemědělství umí být trvale udržitelné, hospodárné a šetrné k přírodě. Přijďte se o tom přesvědčit na výstavu Země Živitelka do expozice techniky New Holland.