AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Využití novinek elektroniky Amazone v praxi

Využití novinek elektroniky Amazone v praxi

31. 03. 2022 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Moderní postřikovač, jako je například UX od Amazone, umí pomocí nejmodernější elektroniky rozeznat kontury pole, variabilně dávkovat nejen podle rychlosti, ale i podle zón.

Umí regulovat dávku tak, aby byla stejná při otáčení v celém záběru ramen a řadu dalších věcí, které zvyšují přesnost a kvalitu postřiku. Vývoj firmy Amazone přichází nyní s další novinkou, kterou jistě uvítají nejen samotní zemědělci, ale podniky služeb.    

Je to automatické rozeznání chráněných zón uvnitř pole, na kterém se podílí SectionControl a Správa zadání ISO-xml-úlohy. K tomu patří i místa již dříve ošetřená, takže nemůže dojít ke zdvojení postřiku. Mapa pole má v sobě uložený program „Agrimentor“ (systém je popsán v Profi 8/2015). Program zahrnuje seznam veškerých povolených přípravků na ochranu rostlin (dodává v Německu Institut JKL). Další materiál obsahuje přesnou mapu s vodními toky včetně malých potoků, terénní nerovnosti, svažitosti a vyznačené krajinné prvky. Všechny údaje jsou obsaženy v systému MyFarm 24, který předává veškeré informace Isobus-terminálu, např. Amatronu 4. Kromě uvedeného programu je pro nejvyšší přesnost aplikace třeba RTK signál.

V praxi je nejvýhodnější využití pro podniky služeb, zabývající se ochranou. Takový podnik je např. firma Dählmann v Dolní Sasku v oblasti Oldenburgu. Ten vlastní 2 postřikovače UX 4000 l s rameny 30 m, vybavené řazením jednotlivých trysek a SectionControl a terminálem AmaTron 4. Vývojáři Amazone propojili vstupy z Agrimentoru a zadání se SectionControl postřikovače. Ten rozezná veškeré „chráněné zóny“ a vynechá aplikaci v daném místě vypínáním jednotlivých trysek.       

Vedoucí podniku Renke Dählmann nespoléhá jen na aktuální přesnost všech vstupů. K případné aktuální změně využívají obsluhy-řidiči iPad, který má připojení na MyFarm 24. Tak mohou spontánně sami vložit nové zadání. Pro přenos do terminálu nabízí firma Helm speciální USB. Řidiči mohou zadání uložit nejen do terminálu, ale i do selektivní mapy přes iPad. V mapě se tak zpřesní případná odchylka od aktuálního stavu.    

Renke Dählmann si nainstaloval do terénního vozu, kterým objíždí pole, terminál Amapad a RTK-příjem. Na velké obrazovce vidí obrysy pole, které může v softwaru aktualizovat. Do AmaPadu vloží nový obrys v souboru shp a díky RTK signálu má jistotu přesnosti 3-4 cm. Sám tvrdí, že díky zadání všech vstupů má obsluha vše automatizované a může se soustředit jen na vlastní řízení traktoru. Stejně tak on, jako zodpovědná osoba, může díky propojení programu Agrimentor, vlastního zobrazení RTK a funkčnímu rozhraní klidně spát. Chyby v aplikaci především u herbicidů, se dnes platí velmi draze.

Amapad2.jpg
Zdroj: Časopis Profi 4 – 2022, článek Damit nichts anbrennt

 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.