Principem je kamerová detekce jednotlivých plevelů v řádkových kulturách, jako je např. cukrovka. Kamery jsou umístěny po 1 m v hliníkové liště, která je umístěna před postřikovacím ramenem. Na této liště u ramen testovaného postřikovače
AMAZONE UX 5200 (= objem v l, k tomu byl ještě čelní
zásobník FT-P 1502) o záběru 36 m je 36 kamer a 72 světelných jednotek. Každá tato jednotka má 15 LED lamp s rozdílným barevným spektrem, aby se zajistilo ideální osvětlení, eliminující rozdíly v osvětlení porostu během dne i noci. Kamery umístěné v každém meziřádku zaznamenávají všechny rostliny. Speciální software v této vývojové fázi ještě nerozlišuje tvary listů, ale do budoucna se tím vývojoví specialisté uvedených firem budou zabývat. Bude to důležité zvlášť u kultur s užšími řádky, jako jsou např. obiloviny.
Po rozložení ramen se kamerová lišta trochu zvedne, čímž se nastaví pohled kamer dopředu. Jakmile kamera zaznamená rostlinu v meziřádku, předá informaci speciálnímu ventilu od
TeeJet, který se může otvírat a zavírat až 20x za s. To je dostačující pro okamžitou reakci trysek, které jsou umístěny v druhé řadě, 5 cm za standartními postřikovacími tryskami. Tyto speciální bodové trysky jsou zásobeny herbicidem přiváděným z čelní nádrže FT-P.
Takto vybavený postřikovač provádí tedy klasický postřik a k tomu ještě bodovou likvidaci rostlin v meziřádcích.
Pro správné nastavení celého systému je nutná příprava, vycházející z určité znalosti pozemku a odhadu množství potřebného herbicidu. Pro nastavení a bezdrátový přenos slouží aplikace xarvio Fieldmanager, kterou lze použít ve smartphonu přes online portál. Hotové nastavení se už jen odešle do počítače postřikovače.
Po aplikaci obdrží zákazník
přehlednou mapu, kde byl herbicid aplikován a tuto mapu může použít pro další účely. Kromě toho zobrazí
xarvio i
úsporu přípravku. Ta je rozdílná podle zaplevelení, ale může být reálně až 70 %. Pokud zbude přípravek v čelním zásobníku, může být dále využit např. přesunem do hlavního zásobníku a k celoplošnému postřiku pole bez kultury. Celý systém je variabilní a obě nádrže lze použít samostatně, ale i společně třeba na celoplošný insekticid.
Popsaná
Spot-aplikace se samozřejmě vyplatí na větších výměrách a při velkém nasazení, hlavně u podniků služeb, zatím je její cena ještě vysoká. Veškeré technické novinky nedávných let v oblasti hnojení i ochrany však byly „drahé“ a přesto našly velmi rychle uplatnění v praxi. Spot aplikace pokračuje v linii, kterou si vytýčil GreenDeal: šetření životního prostředí a úspora nákladů při zachování současné úrovně výnosů.
Zdroj: testování provedl časopis top agrar, závěr následně publikoval v článku Nicht mehr als nötig, 8/2022