Jednou z možností je pěstování doprovodných rostlin, které od roku 2018 testují ve zkušebních provozech zemědělci v Německu, Francii a Švýcarsku. Na projektech se firma AMAZONE podílí jak metodikou, tak technikou.
Současně s výsevem řepky se jako
doprovodné rostliny vysévají jiné
olejniny, jeteloviny, bob, čočka, pohanka nebo svazenka. Úspěšnost těchto postupů je závislá na řadě faktorů, jako např. hustota výsevu, zaplevelení, obsah živin v půdě a přihnojování, výskyt škůdců aj. Cíl je však jeden: Zajistit stabilní výnosy při současné redukci nasazení pesticidů a hnojiv.
Výživa dusíkatými hnojivy může být částečně nahrazována rostlinami fixujícími vzdušný dusík, např. bob. Svazenka a pohanka umí zase rozpouštět fosforečnany vázané na minerály.
Rovněž znalosti o vzcházení kulturních plodin a plevelů mohou významně přispět k omezení zaplevelení. Čím rozdílnější jsou podmínky pro vzcházení semen kultury a plevelů, tím je větší efekt doprovodného výsevu. Problematika zaplevelení je velmi široká a možností řešení je celá řada. Pokusy byly prováděny v podnicích s menším až středním potenciálem zaplevelení. Metodiky a výsledky popisuje specialista na vývoj techniky
AMAZONE Bernd Lummer.
V oblasti boje proti škůdcům a chorobám popisuje Bernd Lummer způsoby, jakými lze snížit výskyt významných škůdců a chorob. V každém vývojovém stádiu řepky je určitý škodlivý činitel nejvýznamnější. Mezi důležité faktory, jak ovlivnit jejich výskyt, je správné načasování výsevu a správný výběr doprovodné rostliny. Velký význam má i výběr odrůdy řepky pro dané podmínky.
V uvedených pokusech byla použita technika
AMAZONE. V bezorebných variantách se osvědčila
DMC Primera s děleným zásobníkem na osivo a větší roztečí, ideální i do většího množství posklizňových zbytků. Pro setí do mulče byl použit
Cirrus 03 se systémem
Triple-Shoot, který umožňuje setí osiv až ve 3 hloubkách v jednom pracovním sledu. Kromě perfektního ukládání osiv je třeba vyzdvihnout i významnou úsporu času a nákladů na založení kultury. Součástí pokusů bylo v některých případech i začlenění organických hnojiv, jinde byla použita podle podmínek a potřeby minerální hnojiva.
Závěr:
Ze 3 pokusných let bylo ve dvou letech
dosaženo stejného výnosu, jako při obvyklém pěstování. Úspora nákladů na hnojení a ochranu rostlin byla kompenzována vyššími náklady na výsev doprovodných plodin. Z pohledu zúčastněných farmářů je to však
dobrá možnost, jak optimalizovat pěstování řepky v nových podmínkách. Díky dosaženým výsledkům a zajímavým zkušenostem budou pokusy dále pokračovat.
Zdroj: GetreideMagazin 3-2022, článek Raps mit Begleitpflanzen anbauen?