Sklizňový den s CR11 v Lošticích

24. 07. 2024 , Ing. Aleš Petr

Nejnovější a nejvýkonnější sklízecí mlátička od New Holland brázdí česká pole a troufám si tvrdit že i český mediální prostor. Pod nespočtem krásných fotografií a videí na sociálních sítích i v diskusích klasických médií rezonuje jeden dotaz „Co už mlátička reálně předvedla“. Na tuto důležitou otázku se nyní pokusíme odpovědět.

 

Dosavadní zastávky

Mlátička CR11 zahájila sklizeň v ČR na pozemcích Bonagro Blažovice, konkrétně nedaleko Prace. Zde jsme se se strojem první den „tajně“ seznamovali a sklidili jsme cca 30 hektarů. Porost byl poměrně výrazně polehlý. Následně jsme se přesunuli na pozemky RenoFarma Troubky, a.s., kde jsme sklízeli také jeden den. Porost byl stejně polehlý a na jednom z polí i výrazně prorostlý slunečnicí. I s tímto si mlátička hravě poradila, nicméně světové výkony se očekávat nedaly. Následoval přesun na pozemky Rostěnice a.s., sklizeno také cca 30 hektarů ječmene. Znovu výrazně polehlý porost.
  

Palomo Loštice

Z Rostěnic jsme se přesunuli do Palomo a.s. Loštice. Zde jsme dostali ke sklizni zatím nejlepší porost, za což moc děkujeme agronomovi Martinu Rostovi. Jednalo se o potravinářskou pšenici s výnosem 8,1 tuny, která je pěstovaná na poli o celkové výměře 85,4 ha (zaznamenáno z obsekání) s velkým remízkem uprostřed. Porost byl po bouřce z cca 35% polehlý. Palomo a.s. využívá slámu, takže jsme „jeli“ na nízké strniště a slámu jsme ukládali na řádek. Bez dobré logistiky nemůže mlátička předvést odpovídající výkon. O odvoz obilí se tedy staral traktor T7.340 HD s překládacím vozem Perard, IVECO Traktor a dva traktory New Holland řady T7000 s vozy Annaburger.

Stav porostu, zatím nejlepší, který jsmě měli ke sklizni

Ve 14:07 bylo již kus práce za námi

  

Výsledky

V podmínkách standardního zemědělského provozu, jsme za 11 hodin sklidili 63,6 hektarů s výnosem 8,1 tun/ha. Mlátička jezdila podle GPS navigace a pracovala v automatickém režimu IntelliSense. V průběhu dne se v kabině také vystřídalo několik lidí, kteří měli zájem se blíže seznámit s možnostmi stroje.

Je to radost, když to sype

  

Kontrola ztrát

Odpoledne za námi dorazil zástupce výrobce a měřili jsme ztráty přímo za mlátičkou v posádu. Jedná se o důležitý úkon, protože míra ztrát hraje důležitou roli v algoritmu systému IntelliSense. Při prvním měření jsme zjistili ztráty na úrovni 0,2%, což je z pohledu výrobce „zbytečně“ málo. V tomto případě je pro majitele výhodnější, aby stroj pracoval rychleji, protože ztráta výkonnosti není vykompenzovaná dostatečným „ziskem“ z dodatečně sklizeného zrna. Obsluze doporučil upravit citlivost snímače ztrát. Na to zareagoval systém IntelliSense změnou nastavení mláticího ústrojí a lehce se zvýšila výkonnost. Následně jsme opakovaně provedli měření ztrát, které po úpravě činily 0,5%, což je stále vynikající hodnota. Rozdíl ve ztraceném obilí při ztrátách 0,2% a 0,5% činí cca 120 Kč na hektar (při uvažované výkupní ceně 5.000 Kč/tuna), což je podle zástupce výrobce adekvátní cena za zvýšení výkonnosti. Fyzicky kontrolovat ztráty za mlátičkou a pracovat s nastavením citlivosti ztrátoměru by samozřejmě měli všichni majitelé mlátiček bez ohledu na to, zda pracují s automatikou nebo nastavují mláticí ústrojí manuálně.

Zástupce výrobce kontroluje ztráty pomocí profesionálního vybavení

Mlátička CR11 je z předvýrobní série a je stále v majetku výrobce. Druhý den ráno tedy probíhala za asistence zástupce výrobce kontrola a údržba stroje. Doladili jsme detaily a vše zatím vypadá, že funguje na jedničku s hvězdičkou.
 
Za team AGROTEC a.s.

Ing. Aleš PETR

Další foto

Vzorek zrna z CR11


Kompletní flotila


Do odvozu zrna se zapojil i IVECO Traktor. Pro účaly focení zavítal i pod mlátičku
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.