AGROTEC zemědělská technika Novinky New Holland Rychlá kontrola ztrát mlátičky s aplikací od New Holland

Rychlá kontrola ztrát mlátičky s aplikací od New Holland

28. 07. 2020 , Ing. Aleš Petr

Včera jsme se vypravili k našim Demo mlátičkám. Cílem návštěvy bylo prakticky vyzkoušet, jak funguje aplikace Grain Loss Calculator na kontrolu ztrát od New Holland.

Ztráty sklízecích mlátiček pod kontrolou s  aplikací Grain Loss Calculator

Nejprve si řekněme, proč využívat aplikaci na kontrolu ztrát. Nové odrůdy obilnin jsou čím dál výkonnější, technologie pěstování vyspělejší a tím i výnosy vyšší. I sklízecí mlátičky jsou výkonnější a pracují s lištami o větším záběru. Obsluha kombajnu se tak často dohaduje s agronomem nebo majitelem farmy, jaký počet zrn na zemi je ještě “normální”, protože více hmoty z většího záběru logicky musí vést k většímu počtu zrn v posádu. 

Na poli jsme se zaměřili na ztráty u mlátičky CX8.90 s lištou Varifeed 9,15, která sklízela mírně svažité pole u našich domovských Hustopečí. Mlátičku obsluhoval vedoucí demo programu ing. Michal Vencel, který má všechny kombajny New Holland v malíčku. Technickým konzultantem byl Ing. Václav Koryčanský, specialista na sklizňovou techniku.

  
Ja-ti-to-spocitam_1280.jpg
 Však já ti to spočítám... 

Příprava na měření

Aby bylo možné správně spočítat ztráty pomocí aplikace Grain Loss Calculator, musí sklízecí mlátička ukládat slámu do posádu a mít neaktivní metače plev. V takovém případě zjistíte souhrnné ztráty jak z vytřásadel, tak sít. Pokud jsou aktivní metače plev, zjistíte ztráty pouze z vytřásadel (a mlácení). Pokud je aktivovaný drtič a neaktivní metače plev, tak zjistíte ztráty pouze na sítech.

Počítání zrn

Když jsme přišli k posádu slámy, postavili jsme se na stranu, která byla více po svahu, a tudíž bylo pravděpodobnější, že zde budou ztráty vyšší. Slámu jsme rukama ještě trochu pročechrali, aby v ní žádná zrna nezůstala. Vyfoukali jsme plevy a zbytky slámy ve čtverci vymezeném šablonou a napočítali jsme 24 zrn. A to opravdu není málo. Přesunuli jsme se do středu řádku a to samé jsme provedli znovu. I uprostřed řádku bylo opticky pěkně zaseto. Napočítali jsme celkem 29 zrn na ploše 15 x 15 cm. Poslední měření nejvýše ve svahu pak vykázalo logicky nejnižší počet zrn a to konkrétně 4. Vypočítali jsme aritmetický průměr tří měření a dostali číslo 19, se kterým budeme dále pracovat.

  
Ztraty_komplet_1280.jpg
Aritmetický průměr měření ze tří různých míst 

Vlastní zjišťování ztrát

Nyní bylo třeba spojit se s obsluhou mlátičky a zjistit, jaký je aktuální výnos v oblasti měření. Ten činil 6,954 tuny / ha, po zaokrouhlení budeme počítat s výnosem 7 tun/ha. Máme všechny údaje, které potřebuje pro zadání dat do aplikace. Přestože má lišta označení “9,15” efektivní záběr činí 8,8 m a s touto hodnotou pracujeme i v aplikaci. Šířka sítové skříně u mlátičky New Holland CX8.90 činí 1,58m. Hmotnost 1000 zrn aplikace sama nabízí (34,50 gramu), ale pokud chcete být opravdu přesní a zadat vlastní hodnotu, je to možné. Vybereme velikost plochy, na které jsme zrna počítali (15 x 15 cm) a zadáme zjištěný průměr zrn v posádu tj. našich 19 zrn a necháme aplikace spočítat ztráty. V tomto konkrétním případě ztráty činí 0,75 %, což je 52,31 kg/ ha a teoreticky tedy 250 Kč/ ha.

  Monitor_1280.jpg
Tak kolik nám to dává

Grain_loss_calculator_vysledky_1280-(2).jpg
  Aplikace ztráty spočítá za vás. Do jednoho procenta máte zelenou, do dvou oranžovou tj. POZOR. Nad dvě procenta pak červená říká stůj!

Co s tím?

Monitor v mlátičce ukazoval, že jsou ztráty v normálu a tudíž Michal Vencel zvýšil citlivost ztrátoměrů na vytřásadlech a zmenšil mezeru mezi bubnem a mláticím košem z 25 na 17 mm a tím se dostal pod všeobecně akceptovanou hodnotu 0,5 %. Ušetřil tak 83 Kč na každém sklizeném hektaru, což při denním výkonu 45 ha činí 3.735 Kč a kvůli takové částce stojí za to se párkrát ohnout.

Co_s_tim_1280.jpg 
Jasné a přehledné informace jsou základ pro rozhodování

Bylo nebylo...

Pro zajímavost ještě ukážeme jeden přepočet. Za časů východoněmeckých kombajnů se za akceptovatelnou míru ztrát počítalo 6 – 7 zrn na ploše dlaně. Vzhledem k dříve obvyklému výnosu 4,5 t/ha, ploše dlaně cca 100 cm2 (15 x 7 cm), záběru lišty 5 m a šířce sítové skříně 1,15 m se jedná v zásadě o stejné procento ztrát, které dosahoval Michal Vencel před úpravou parametrů mlátícího ústrojí. Grain Loss Calculator přináší rychlou a jednoduchou metodu, která je orientační, ale na rozdíl od laboratorního měření umožňuje okamžitou reakci na měníce se podmínky sklizně. Aplikace je pro každého volně ke stažení a to v češtině, šablonu pro vytyčení prostoru 15 x 15 cm jsme před žněmi poslali všem majitelům kombajnů. Věříme, že vám dobře slouží. 

Team Agrotec a.s. 

V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.