Představení firmy Podhoran Černíkov
Společnost Podhoran Černíkov a.s. a dalších pět spolupracujících zemědělských firem sídlí ve zvlněné krajině mezi šumavskými kopci a pohořím Český les. Zabývají se zemědělstvím a dřevovýrobou. V obou oblastech podnikání patří Podhoran mezi významné firmy v oboru. Je jedním z největších výrobců palet v ČR a s celkovou obhospodařovanou výměrou cca 6 600 ha patří také mezi nejvýznamnější zemědělské podniky. Vzhledem k nadmořské výšce provozují zejména živočišnou výrobu, rostlinná výroba vytváří krmivovou základnu. Přestože pan Ing. Valečka Josef, šéf firmy, tvrdí, že neusilují o prvenství a zemědělství dělají „klasicky“, postavení na trhu ukazuje, že to dělají dobře a mají své místo na stupních vítězů.
Když má práce systém
„Úspěšné zemědělské podniky vždy měly svojí stavební skupinu. Po revoluci většina stavařů z družstev odešla, ti šikovní si založili dnes úspěšné firmy, a tak stavební stroje neměl kdo obsluhovat. I zemědělství mělo jiné investiční priority, a proto stavební technika z farem postupně mizela. HONy a Škodovky nahrazovaly univerzální teleskopické manipulátory, které však nezvládají těžší práce, respektive tyto práce razantně snižují jejich životnost.“ Tímto historickým ohlédnutím zahájil naše povídání pan Ing. Valečka Josef. I v Podhoranu Černíkov a.s. si tímto obdobím prošli, nicméně stavební technika jim začala chybět. „Ke kravínům pro celkem cca 400 dojnic jsme vybudovali bioplynovou stanici a výrazně jsme rozšířili výrobu palet. Z bioplynové stanice využíváme teplo pro sušárnu palet a pro vytápění části hal s celkovým výkrmem 150.000 kuřat. Chováme 2.000 prasat v jednom turnusu. Skrývky a zbytky siláží a senáží odvážíme z našich sesterských firem do bioplynové stanice, aby se nic nevyhodilo. Sice vícekrát manipulujeme, ale dosahujeme nižších vstupních nákladů u vstupů do bioplynové stanice. Zároveň navážíme kejdu z výkrmen prasat.
Pracujeme se spoustou materiálů, které recyklujeme a dále využíváme – pilinami, štěpkou, řezivem, odřezky, siláží, digestátem, hnojem, kompostem, zeminou, stavební hmotou a všechny tyto materiály se musí převážet a nakládat. Nejdříve biomasu soustředíme ke kravínům a k bioplynové stanici, následně vše zase musíme rozvést na jednotlivá pole, abychom živiny vrátili tam, odkud vzešly. A to všechno jsou desetitisíce tun hmoty. Proto jsme se rozhodli vybudovat středisko dopravy a manipulace s materiálem. Přešli jsme na automobilovou dopravu, která je jednoznačně efektivnější než traktorová. Jedná se o kontejnerové nosiče TATRA (3x8t, 3x14t). Následně bylo středisko rozšířeno o stavební stroje a v našem případě také o stroje na štěpkování dřevní hmoty. A tak vzniklo středisko dopravy a manipulace se specializovanou technikou, které má za úkol obsluhovat všechna střediska a díky tomu mají vysokou produktivitu práce.
Ke vzniku a fungování tohoto střediska přispěli mladí spolupracovníci, kteří to dělají velmi dobře, práce je baví a myslím si, že jsou na to hrdí. Vedoucí střediska Ing. Lebeda Jakub, Kořínek Václav jako operátor a provozák. A co se týká technického stavu na vše dohlíží vedoucí technických služeb, Valečka Václav.“ Pokračoval v popisu základní logiky fungování společnosti pan Ing. Josef Valečka. Pan Lebeda dodal: „Na poli si z panelů vytvoříme zpevněnou plochu, tam nákladními auty navozíme hnůj a nakladač pak má co dělat, aby stihl obsluhovat dvě rozmetadla aplikující hnůj na pole. Při tomto systému navíc neznečišťujeme silnice, což je další úspora času a práce. Na pilno mají i nákladní auta, ráno jedou s řezivem a pilinami, přes den vozí třeba hnoje nebo balíky a odpoledne odvezou dřevní odpady, stavební suť“.
Dělat věci dobře se vyplatí
Všechny materiály jsou v Podhoranu Černíkov a.s. přehledně uspořádané, uložené na zpevněných plochách z panelů, nic se neskladuje v metr vysokých kopřivách. Lidé z Podhoranu také udržují obslužné komunikace. I to se totiž vyplatí. Pokud je polní cesta rozbitá, lidé ji nevyužívají a raději jezdí po loukách, a to často ve dvou až třech pruzích. Rozbitá je tak i louka a není z ní užitek. Zemina získaná při úpravách cest jde na přesátí a následně do kompostu. Po roce vznikne kvalitní půda, kterou pomocí smykem řízeného nakladače opravují louky a pole rozrytá od prasat nebo poškozená pojezdem po pozemcích.
„Z mého pohledu se specializace dostane i do manipulační techniky na zemědělských farmách. Teleskopické nakladače, kterých provozujeme více než 10 kusů a které dominují zejména na našich třech pilách (manipulace s pilinami, štěpkou, dřevní hmotou, kulatinou), jsou univerzální, ale jsou málo obratné v omezených prostorech a silně trpí při těžších pracích. Uvolňují tak prostor specializovaným strojům jako jsou rypadla a rypadlonakladače či kloubové nakladače.“ Uzavřel naše povídání pan Ing. Valečka.
Přehled stavebních strojů New Holland ve službách Podhoran Černíkov a.s. a jejich nejčastější využití:
- Smykem řízený nakladač s pásovým podvozkem New Holland C 234Ideální pro údržbu luk rozrytých od prasat a polí poškozených přívalovými dešti. Díky pásům se dostane i do silně podmáčeného terénu, srovná povrch a výrazné prohlubně zasype dovezenou půdou z kompostu. Pomocí pásů opravený terén utuží, aby se nově doplněná půda spojila s původní. Jednou za rok důkladně vyčistí stáje.
- Kompaktní kloubový nakladač New Holland W 80 CStandardně pracuje ve stájích při nakládání krmných a zastýlacích vozů, vyhrnování a nakládání hnoje. Je z nich dobře vidět, takže nic nepoškodí. Pomáhá s manipulací na pile, kde jsou stísněné prostory. Je zde obratnější a poskytuje lepší výhled než klasický teleskopický nakladač.
- Těžký kloubový nakladač New Holland W170 D s výložníkem Long ReachNakládání hnojů, údržba lesních a polních cest, zakládání zpevněných ploch, práce na úzkých silážních jamách. Nahrazuje „těžké“ teleskopické nakladače a ŠT 180 N.
- Rypadlo nakladač New Holland B 115 C s svahovací lopatouÚdržba cest, výkopy, zemní práce
- Minirypadlo New Holland E 50 COdstraňování náletů pomocí štípací hlavy a výkonného mulčovače, údržba cest, výkopy, zemní práce, opravy melioračních systémů a otevřených stok
Postřeh na závěr
Většina známých firem se hrdě prezentuje tím, jaké realizují „CSR“ aktivity. Někdo natírá ploty v zařízení sociálních služeb všeho druhu. Další firmy, zase podporují své oblíbené sportovní a kulturní aktivity, ke kterým mají často osobní vztah majitelé nebo manažeři. Pro většinu zemědělských podniků a farmářů je pomoc v obci a „komunitě“ tak samozřejmou skutečností, že o ni vůbec nemluví. O to důležitější, trvalejší a rozsáhlejší pomoc často poskytují. Například Podhoran Černíkov a.s. díky své vybavenosti stavební technikou New Holland pomáhá s opravou polních cest a údržbou místních komunikací a pro obec i její obyvatele zajišťuje drobné zemní práce, kterých je na vesnici potřeba vždy spousta.