Aplikace FieldOps miluje český LPIS
LPIS (Land Parcel Identification System) je v ČR vytvořen primárně pro evidenci využití půdy a je jedním ze základních prvků tzv. Integrovaného administrativního kontrolního systému (IACS) a legislativně je ukotven v Nařízení Evropského parlamentu a Rady. V rámci České Republiky je veden na základě zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství.
LPIS V ČR ZEJMÉNA OBSAHUJE:
• evidenci půdy
• evidenci ekologicky významných prvků (např. vodní toky)
• evidenci hospodářství podle objektů určených k chovu evidovaných zvířat
• v LPIS se eviduje pěstování geneticky modifikované odrůdy
Evidovaná geoprostorová data jsou zobrazována na podkladě barevných digitálních ortofoto map s geometrickým rozlišením 25 cm vyhotovených na základě leteckého snímkování zemského povrchu. Vzhledem k tomu, že se jako zemědělec bez LPIS ze zákona neobejdete, má smysl jej využívat pro pečlivou evidenci půdy a přípravu dat pro precizní zemědělství. Pokud si řádně vedete evidenci pozemků v LPIS, máte kromě pořádku v dotacích také skvěle připravené základní podklady pro precizní zemědělství.
V LPIS doporučujeme zejména:
• Pojmenovávat a organizovat pozemky
• Upravovat hranice pozemků / rozdělovat pozemky
• Vytvářet pásy okolo vodních toků (ekologicky významných prvků)
LPIS následně umožňuje data vyexportovat dle katastrálních území. Takto získané soubory snadno nahrajete do portálu FieldOps od New Holland včetně jejich pojmenování a hranic. Z portálu lze data bezdrátově poslat přímo do monitoru stroje (traktor, sklízecí mlátička), který si již sám umí vytvořit navigační linie a odsadit je od hranice pozemku. Zde najdete
Více informací o PLM Intelligence a k dispozici jsou také
Praktické příklady práce s Field Ops.
Ing. Aleš Petr