Smart farming je pojem, který charakterizuje práci na vysokém stupni kvality. Firma AMAZONE poskytuje uživatelům kromě špičkové techniky i systémy pro koordinaci vstupů i výstupů a umožňuje jejich ukládání a zpracování.
Zde je příklad z praxe:
Renke Dählmann, majitel podniku služeb u Oldenburgu v Dolním Sasku, poskytuje kromě kvalitních služeb i poznatky a výsledky svojí práce široké veřejnosti. První předpoklad pro přesnou práci je zmapování pozemků a vytvoření podkladových map pro zónovou aplikaci. Tyto mapy lze využít hlavně při setí, hnojení i ochraně, ale i třeba při zpracování půdy. Na ochranu má k dispozici 2 tažené postřikovače Amazone UX o objemu nádrže 4000 l a záběru ramen 30 m. Oba jsou vybaveny systémem Section Control s řazením jednotlivých trysek, k ovládání používá Isobus-terminály AmaTron 4 s příjmem RTK signálu. Využívá zónové mapování a program MyFarm24 od AMAZONE a program Agrimentor od firmy Helm-software. S oběma výrobci je v úzkém kontaktu a současně testuje vývoj nových programů. Na bázi ISO-xml-zadání a Section Control probíhá automatické rozlišení ochranných zón. Tímto způsobem jsou rozeznány hranice pole včetně již ošetřených ploch, ale i ploch, které jsou vyjmuty z ošetření. Díky tomu se řidič může soustředit pouze na řízení traktoru, vše ostatní běží automaticky. Zákazníci dodají podklady o hranicích pozemků, včetně zaznamenaných výsevů (např. kukuřice), MyFarm24 pak vytvoří pro terminál soubor úloh, podle kterých aplikace probíhá. Důležité pro koordinaci je rozhraní mezi kartou s podklady na jedné straně a výkonným terminálem na straně druhé. Renke Dählmann připraví podklady na celý den práce a uloží je na USB. V programu Agrimentor jsou zaznamenány potřebné vstupy týkající se povolených přípravků i hranice vodních toků s omezeními pro aplikace. Vytvořené úlohy pak s vysokou přesností řídí samotnou práci postřikovače. Vývojové centrum AMAZONE se stará o to, aby veškeré nové prvky a aktualizace vstupů byly správně a přesně předány do postřikovače a pomocí Section Control se promítly do spínání každé jednotlivé trysky.
Řidič, zaměstnanec firmy, přinese každý den panu Dählmannovi USB s úlohou na další den a ten ji nahraje do AmaTronu. Ukládání í zasahování do úloh mohou pracovníci firmy Dählmann provádět prostřednictvím iPadu. Sám Renke Dählmann má k dispozici Jeep, ve kterém má namontován terminál AmaPad, do kterého může zaznamenávat v souboru shp i „vyloučená“ místa uvnitř pole s přesností 2-3 cm. Firma Helm dodává i speciální USB, na kterém je možné vyměňovat data mezi MyFarm24 a Isobus-terminálem. Tímto způsobem pak terminál postřikovače vypne příslušné trysky a vyloučené zóny tak zůstanou neošetřeny. Pan Dählmann ověřil, že Amapad splňuje tuto úlohu momentálně jako jediný. Uvedené informace získává tento službař často již v zimě, podle podmínek i kultur, při pozdější aplikaci již do porostů není možné vjíždět. Sám si zodpovídá za přesnost a tím i kvalitu následně provedené práce.
Veškeré získané informace jsou ukládány v elektronické podobě, papírování již není žádné. Poznatky jsou dále zpracovávány jak v AMAZONE, tak v Helmu a jsou využívány pro další vývoj komunikačních programů i samotné postřikovací techniky.
Zdroj: časopis Profi Spezial Smart Farming, srpen 2022, článek Damit nichts anbrennt